Historie v kostce Zveřejněno: 17.04.2010 22:53:10

HISTORIE

ODDÍLU BASKETBALU SOKOLA MOTOL

V KOSTCE

 

 

První etapa Sokola Motol – 1976 až 1990

 

            V roce 1976 založil Mgr. Zdeněk Zajíček senior družstvo basketbalu, které bylo zařazeno v rámci jednoty Sokola Motol do oddílu ZRTV. V roce 1978 vznikl samostatný oddíl basketbalu, jehož předsedou byl zvolen právě Mgr. Zdeněk Zajíček senior.

 

 

Mgr. Zdeněk Zajíček senior

 

            V roce 1979 basketbalové mládežnické družstvo startovalo na Pionýrské olympiádě v Prešově pod hlavičkou ZŠ Nepomucká. Toto družstvo se následně stalo základem pro dorosteneckou ligu v roce 1980, ve které tým úspěšně působil další tři roky. Nejlepšími hráči té doby byli Jan a Robert Smělý, Karel Klouda, Miloš Rysl a Roman Valenta, pak nastoupili Václav a Jiří Dobeš, Jan Zadražil, Jára Peroutka a Zdeněk Semerád, kteří pokračovali v soutěži.

            V tomto období založil oddíl další družstvo, družstvo minikošíkové. Do funkce trenéra přišel Dr. Pavel Souček a v jeho týmu zahájil svoji sportovní kariéru budoucí kapitán státní reprezentace Petr Treml. Dalším úspěchem bylo vystoupení družstva minižáků v roce 1983 na poháru Vánoční Prahy, jehož se stalo vítězem.

            Významnou kapitolou činnosti oddílu byly prázdninové letní tábory a soustředění, kde hráči a trenéři postupně poznali tato místa – Teplice nad Metují – 1978, Želiv – 1979 až 1981, Landštejn – 1982, Bruntál 1983 až 1984, Rumburk 1985, Domažlice 1986 až 1988, Příbram 1989. Zde se družstva připravovala na nadcházející sezónu.

            Další léta se týmy dorostenců marně snažily probojovat přes síto nelítostných kvalifikací do dorostenecké ligy. To se podařilo až ve spolupráci se Spartou Praha, kam přešlo několik ročníků – šlo o ročníky 1971 až 1975. Dorosteneckou ligu hráči poznali pod hlavičkou Sparty Praha v létech 1987 až 1990. Tímto rokem skončila první etapa Sokola Motol.

            Při výčtu mnoha úspěchů v tomto období je nutné vzpomenout hráčů, kteří s basketbalem začínali v Motole a kteří hráli později první ligu mužů – NBL Mattoni. Petr Treml (USK Praha), Miroslav Modr (Sparta Praha, SČE Děčín, Mlékárna Kunín), Jakub Hrabovský (Sparta Praha, Sokol Vyšehrad, Ústí nad Labem), Filip Ernest (Slavia Praha), Jiří Hubálek (USK Praha).

 

 

Druhá etapa Sokola Motol – 1990 až 2002

            Po tomto roce skončila úzká spolupráce se Spartou Praha a Sokol Motol začal v mládeži působit opět samostatně. Těžiště výchovy hráčů se přesunulo na ZŠ Petřiny – jih, kde se s příchodem Mgr. Zdeňka Zajíčka seniora do funkce ředitele školy otevřely v Praze poprvé sportovní basketbalové třídy. V té době vznikla spolupráce této školy a basketbalového oddílu Sokola Motol. Ta byla korunována v následujících létech postupem družstva do dorostenecké ligy, pod vedením odchovance oddílu a absolventa FTVS Jana Zadražila.

 

 

Sokol Motol „B“ v roce 1990

 

            Rozhodnutí, zda hrát v Motole samostatně dorosteneckou ligu, stejně jako otázka finančního zabezpečení, padlo zvolením Ing. Radko Sáblíka do funkce předsedy jednoty Sokola Motol. Uznáním práce s mládeží v Motole ve spolupráci se ZŠ Petřiny – jih bylo přidělení Sokolu Motol statutu Centra talentované mládeže jako jedno ze šesti chlapeckých center v celé republice v sezóně 1997/98.

            Těžištěm činnosti oddílu byla vždy práce s mládeží a v průběhu let byly snahy založit kvalitní mužské družstvo. Jenže to stále zůstávalo v nejnižších pražských soutěžích a bylo spíše pro relaxaci trenérů a bývalých mládežnických hráčů. Teprve po příchodu Ing. Radko Sáblíka dostaly tyto snahy konkrétnější obrysy.

 

 

Tým Sokola Motol „B“, který vybojoval v sezóně 1991/1992 1. třídu mužů

 

            Ing. Radko Sáblík přišel s týmem z TJ Košíře, kde jako hrající trenér postoupil s týmem ze třetí třídy do druhé třídy. Pak družstvo pod jeho vedením postupovalo strukturou soutěží, z hrajícího trenéra se postupně stal pouze trenérem. Současně se začal zvedat i původní tým mužů Sokola Motol pod trenérským vedením JUDr. Miroslava Krásy a hlavičkou Sokol Motol „A“.

 

 

 

Druhý kvalitní tým vznikl s příchodem družstva 3. ligy mužů ze zanikající Čechie Karlín, ale bohužel se ukázalo, že spojení družstva Motola „A“ a bývalého družstva Čechie nebylo optimální a tým ze soutěže sestoupil. A to přesto, že v něm hráli dobří hráči jako Marek Bičík, Ondřej Zajíček, Filip Ernest, Martin Kolouch, Jan Dušek, Jiří Krejčí, Ondřej Čermák, Milan Štěpánek, Michal Weiss, Jirka Bubeník, Radek Flekal, Karel Švejkovský, Jiří Lízálek, Petr Lízálek.

            Ing. Radko Sáblík vyhlásil plán vrátit družstvo mužů na republikovou úroveň, svůj „B“ tým doplnil o některé hráče z družstva které sestoupilo, doplnil tým i vlastními odchovanci a začala systematická příprava. Začaly pravidelné kvalitní letní soustředění nejprve v Kostelci nad Černými lesy a poté tradiční soustředění v Nymburce. Cíl se podařilo splnit v sezóně 1996/97 postupem do 3. ligy mužů po vítězství v přeboru Prahy mužů „A“.

            Od té doby kvalitní příprava družstva pokračovala, přišli i další mladí hráči. V sezóně 1997/98 družstvo 3. ligu udrželo, v sezóně 1998/99 skončilo ve třetí lize na třetím místě a v sezóně 1999/2000 třetí ligu vyhrálo a postoupilo do druhé ligy mužů. V sezóně 2000/01 hrálo družstvo druhou ligu a bohužel s bilancí 14 vítězství a 18 porážek soutěž neudrželo. Po dohodě se Sokolem Pražským a USK Praha o převodu soutěže a z důvodů nevyhovující tělocvičny na Sokole Motol pro druhou ligu mužů, položilo toto družstvo základ pro tým mužů v Sokole Pražském, stále pod vedením Ing. Radko Sáblíka. V sezóně 2001/2002 toto družstvo doplněné o vynikající hráče Bohemians Víta Hofmana a Karla Švejdu a Lukáše Záhoráka, který přišel z Nymburku, vybojovalo třetí místo ve druhé lize mužů. Tím vyvrcholila a skončila druhá etapa Sokola Motol.

            Současně s úspěšným působením A týmu v republikových soutěžích hrál i B tým v přeboru Prahy „A“ mužů, když hojně využíval pendlování mladých hráčů. V tomto období celkem třikrát vyhrál přebor Prahy „A“ mužů a postupně třetí ligu přepustil Bohnicím, Kbelům a Horním Počernicím. Zároveň se tento tým stal i trojnásobným vítězem Pražského poháru mužů.

            V sezóně 2001/2002 ukončil u družstva trenérskou činnost Ing. Radko Sáblík, když se rozloučil třetím místem ve 2. lize mužů, vítězstvím s B týmem v přeboru Prahy „A“ mužů a vítězstvím v Pražském poháru mužů a vrátil se k práci s mládeží ve funkci hlavního trenéra Sportovního centra mládeže Sparty Praha.   

            Osu, která vybojoval tyto úspěchy A i B družstva, vytvořili vlastní odchovanci a hráči, kteří přišli po skončení mládežnické kategorie do Motola a ve svém hráčském růstu pokračovali zde. Byli to především Pavel Hodek, Tomáš Holík, Richard Beneš, Pavel Podlipný, Tomáš Růžička, Václav Enoch, Filip Scholz, Jan Dušek, Matěj Žák a František Gregor. Každý rok je doplňovali další talentovaní hráči formou hostování, především ze Sparty Praha či Sokola Vyšehrad.  

            V tomto období se rovněž ukázalo, že hrát basketbal na takové úrovni v mužích a zároveň udržet Centrum talentované mládeže, je nad finanční i personální síly Sokola Motol. Proto vznikla dohoda s ZŠ Petřiny – jih, Spartou Praha a Sokolem Motol, činnost mládeže a spojení Motola a Petřin bylo ukončeno a přešlo se na spolupráci ZŠ Petřiny – jih Sparta Praha. Zároveň vznikla Basketbalová akademie, kterou založili bývalí hráči a funkcionáři Motola ve spojení se Spartou Praha a zároveň vlastně vznikla i největší mládežnická základna v republice.

            Z hráčů, kteří hráli v Motole a potom si zahráli první ligu mužů patří Jiří Hubálek (USK Praha), který odešel v žácích a František Gregor (USK Praha), který byl v mladším dorostu v Motole a ve starším ve Spartě, poté v mužích opět v Motole. V mládežnických reprezentacích byli Jan Hrabovský a Tomáš Felcman, avšak z osobních důvodů ukončili kariéru ve starším dorostu.  

            Určitě stojí za zmínku uvést i hráče, kteří působili v Motole v jeho druhé etapě v některých sezónách formou hostování, neboť šlo o výborné hráče. Hráli zde Marek Loula, Milan Voračka, Petr Lízálek, David Douša, Štěpán Pavlíček, Jan Kolář, Daniel Douša  a Jan Myška.

 

Třetí etapa Sokola Motol – 2002 až do roku 2006

            Po skončení sezóny 2001/2002 zůstalo v Motole družstvo A mužů v přeboru Prahy „A“ mužů pod vedením Václava Mezery a Pavla Podlipného, druhé B družstvo mužů pod vedením Ondřeje Zajíčka v přeboru Prahy „B“ mužů pod názvem BC Nový Knín – Sokol Motol a třetí C družstvo v 1. třídě mužů pod vedením Václava Dobeše. 

            Zároveň se mnozí hráči bývalé družstvo Sokola Motol sešli ve třetí lize v dresu Sokola Horní Počernice, se kterým v sezóně 2002/2003 vyhráli tuto třetí ligu, ale postup přepustili Sokolovu. O rok později skončili opět v popředí tabulky. Probíhalo zároveň intenzivní hostování mezi Sokolem Horní Počernice a Sokolem Motol.

            V této třetí etapě již neprobíhá v Sokole Motol výchova mládeže, ale mnozí bývalí hráči a trenéři ze Sokola Motol pracují u družstev B. A. Sparta – Ondřej Zajíček, Ing. Radko Sáblík, Filip Scholz, Adam Slánský, Petr Dvořáček.  

            V sezóně 2003/2004 se trenérům Ing. Václavu Mezerovi a Ing. arch. Pavlu Podlipnému podařil kousek jak z období druhé etapy, když s A týmem vyhráli přebor Prahy „A“ mužů a postoupili do třetí ligy mužů a zároveň oslavili double, když vyhráli i Pražský pohár mužů. Ve finále opět porazil B tým Motola Nový Knín. Motolský „C“ tým skončil těsně před postupem do přeboru „B“ mužů.

            V sezóně 2004/2005 A tým pod vedením Jana Duška, Ing. Václava Mezery a Ing. arch. Pavla Podlipného ve třetí lize mužů, B tým v přeboru Prahy „B“ mužů pod vedením Ondřeje Zajíčka, Tomáše Moravce a Adama Slánského a C tým v první třídě mužů pod vedením Petra Baštáře, Ing. Ivana Koženého a Ing. Miroslava Baziky.

            A tým polovinu soutěže bojoval o první příčku, závěrečné zápasy však nevyšly podle představ, ale i tak tým skončil v první polovině tabulky.

            B tým pod názvem BC Nový Knín Sokol Motol měl velmi úspěšnou sezónu. Nejprve vyhrál Pražský pohár mužů, čímž svoji třetí účast ve finále proměnil v kýžené vítězství, když v posledním dvojzápase zdolal velmi silný tým CTS Basket. Poté prošel i play off Přeboru Prahy „B“ mužů a postoupil do přeboru Prahy „A“ mužů. Možnost hrát tuto vyšší soutěž po delším uvažování nevyužil a přepustil ji Spartě Praha „B“, v jejímž kádru hrají i odchovanci Motola.

            C tým bez problémů zvládl první třídu mužů a zajistil si místo v popředí tabulky.

            V sezóně 2005/2006 A tým skončil ve třetí lize mužů pod vedením trenéra Jiřího Heinze, technického vedoucího Ing. Vladislava Haffnera a vedoucího družstva Jana Duška tým na osmém místě.

B tým hrál přebor Prahy „A“ mužů pod dohledem trenéra i vedoucího družstva v jedné osobě Ing. Pavla Štěpa a skončil na osmém místě, v play off vypadl v prvním kole s týmem Bohemians Praha. Kromě toho se probojoval do finále Pražského poháru mužů, kde prohrál se Sokolem Kbely „A“.

C tým opět pod názvem BC Nový Knín Sokol Motol vedla trojice Ondřej Zajíček, Tomáš Moravec a Adama Slánského. Tým skončil v přeboru Prahy „B“ na osmém místě a v play off prohrál v prvním kole s Viktorií Žižkov „A“.

D tým nastoupil pod vedením dvojice Ing. Ivan Kožený a Ing. Miroslav Bazika znovu v první třídě mužů a skončil ve své skupině na pátém místě.

V sezóně 2006/2007 došlo k rozpadu BC Sparty Praha a Sokol Motol se stal partnerem Basketbalové Akademie, kam přešlo Sportovní centrum talentované mládeže ze Sparty. Rovněž bylo zahájeno jednání o resuscitaci basketbalu pod hlavičkou Sparta Praha i za pomoci A týmu Sokola Motol v příští sezóně.

Sokol Motol „A“ ve třetí lize mužů pod vedením trenéra i vedoucího Jana Duška po základní části na čtvrtém místě, po nástavbě pak obsadil konečné třetí místo.

Sokol Motol „B“ skončil pod vedením Ing. Pavla Štěpa v přeboru Prahy „A“ mužů na pátém místě, v prvním kole play off vypadl s týmem Sokol Žižkov „A“.

BC Nový Knín Sokol Motol „C“ obsadil v přeboru Prahy „B“ pod trenérským vedením Ondřeje Zajíčka na osmém místě, v prvním kole play off vypadl s juniorkou Sokola Pražského.

Sokol Motol „D“ pod vedením dvojice Ing. Ivan Kožený a Ing. Miroslav Bazika skončil až na desátém místě první třídy a po nasazení juniorských družstev do soutěží sestoupil.

 

 

Čtvrtá etapa Sokola Motol – od roku 2006

 

V sezóně 2006/2007 došlo k rozpadu BC Sparty Praha a Sokol Motol se stal partnerem Basketbalové Akademie, kam přešlo Sportovní centrum talentované mládeže ze Sparty. Rovněž bylo zahájeno jednání o resuscitaci basketbalu pod hlavičkou Sparta Praha i za pomoci A týmu Sokola Motol v příští sezóně.

Sokol Motol „A“ ve třetí lize mužů pod vedením trenéra i vedoucího Jana Duška po základní části na čtvrtém místě, po nástavbě pak obsadil konečné třetí místo.

 

 

Jan Dušek

 

Sokol Motol „B“ skončil pod vedením Ing. Pavla Štěpa v přeboru Prahy „A“ mužů na pátém místě, v prvním kole play off vypadl s týmem Sokol Žižkov „A“.

BC Nový Knín Sokol Motol „C“ obsadil v přeboru Prahy „B“ pod trenérským vedením Ondřeje Zajíčka na osmém místě, v prvním kole play off vypadl s juniorkou Sokola Pražského.

Sokol Motol „D“ pod vedením dvojice Ing. Ivan Kožený a Ing. Miroslav Bazika skončil až na desátém místě první třídy a po nasazení juniorských družstev do soutěží sestoupil.

            Před sezónou 2007/2008 bylo převedeno bez nároků na finanční vyrovnání A družstvo mužů do Basketbalové Akademie Sparta Praha, čímž byl nastartován projekt návratu mužského basketbalu do Sparty. Tohoto družstva se ujal jako trenér zkušený Jaromír Geršl a jeho asistentem se stal Jan Dušek. Kádr zůstal stejný jako v minulé sezóně, pouze posílen o dva hráče. Vhledem k přejmenování soutěží hrálo družstvo druhou ligu mužů a mělo jasný cíl, kterým byl postup do vyšší soutěže.  

            Družstvo BA Sparta svůj cíl skutečně splnilo a postoupilo do první ligy mužů. Na konci této sezóny Ing. Radko Sáblík z osobních důvodů ukončil své působení ve výkonném výboru BA Sparta, naopak Jan Dušek setrval v roli asistenta u družstva mužů i pro následující sezónu, včetně většiny hráčů původního Motola.

            „A“ tým Motola, kterým se stalo družstvo vedené Ing. Pavlem Štěpem, skončilo v přeboru Prahy „A“ mužů na čtvrtém místě, v prvním kole ale vypadlo s „A“ týmem Sokola Žižkov. Náladu si spravilo vítězstvím ve finále Pražského přeboru mužů, jehož se stalo celkovým vítězem.

            „B“ tým mužů pod názvem BC Nový Knín Sokol Motol, vedený Pavlem Šenkem, se téměř rozpadlo a výsledkem tak zákonitě bylo poslední místo v přeboru Prahy „B“ a sestup.

            „C“ tým mužů pod vedením dvojice Ing. Ivan Kožený a Ing. Miroslav Bazika si vyhojil zpět návrat do první třídy mužů, když vyhrál svoji skupinu ve druhé třídě mužů.

            V sezóně 2008/2009 zůstává asistent trenéra Jan Dušek nadále u družstva mužů BA Sparta, zároveň trénuje juniorku BA Sparta. A tým Sokola Motol pod vedením Ing. Pavla Štěpa válčí v  přeboru Prahy „A“ mužů, BC Nový Knín zoufale bojuje o udržení v 1. třídě mužů, stejně jako C tým Motola vedený Ing. Ivanem Koženým a Ing. Miroslavem Bazikou. Nastává užší spolupráce s týmem TJ Košíře, který postoupil v minulé sezóně do přeboru Prahy „B“ mužů. Jelikož je tato práce uzavírána v lednu 2009, nelze tuto sezónu více zhodnotit.

 

 

Funkcionáři Sokola Motol

            Prvním předsedou oddílu basketbalu Sokola Motol byl zvolen Mgr. Zdeněk Zajíček senior, druhým předsedou Dr. Pavel Souček, třetím Mgr. Vladimír Skolil. Krátké období v této funkci působili Ondřej Zajíček a David Váňa a po nich do dnešní doby Ing. Radko Sáblík.

            Prvními funkcionáři, kteří svojí prací zajišťovali chod oddílu, byli Libuše Smělá, Růžena Plasová, Božena Vašíčková, Libuše Hubschová, Ladislav Jirák a Zdeněk Straka. Po nich následovali Blanka Ronovská, Jan Ronovský, Bobina Horová, Vojtěch Mikeš, Václav Šnajdr a Jiří Valeš.

            Druhou garnituru tvořili Ing. Radko Sáblík, Jana Hornychová, Ondřej Zajíček, Jan Ronovský, Blanka Ronovská, Martin Kolouch a David Váňa.

 

 

Jana Hornychová

 

            Ve třetí a čtvrté etapě v roli funkcionářů pracovali Ing. Radko Sáblík, Jana Hornychová, Jan Dušek, Ing. Pavel Štěp, Ing. Václav Mezera, Ing. arch. Pavel Podlipný, Adam Slánský, Tomáš Moravec a Miroslav Bazika. 

 

Trenéři Sokola Motol

            V první etapě náročnou činnost trenérů vykonávali Mgr. Zdeněk Zajíček senior, Dr. Pavel Souček, Mgr. Vladimír Skolil, Václav Dobeš, Roman Straka, Monika Hricová, Mgr. Zdeněk Zajíček junior, Jan Zadražil.

            V druhé etapě se rovněž vystřídala velká řada trenérů na přípravě družstev mládeže a mužů v Motole či ve sportovních třídách ZŠ Petřiny. Ing. Radko Sáblík v roli hlavního trenéra Centra talentované mládeže a hlavního trenéra družstva mužů, Mgr. Zdeněk Zajíček senior, Mgr. Vladimír Skolil, Václav Dobeš, Mgr. Jan Zadražil, JUDr. Miroslav Krása, Mgr. Ivan Beneš, Mgr. Lubor Blažek, Jan Beneš, Jiří Valeš, Zarin Pozan, Dr. Pavel Souček, Ondřej Zajíček, Mgr. Libor Dvořák, Petr Fejk.

            Ve třetí a čtvrté etapě v roli trenérů mužů působili Jiří Heinz, Jan Dušek, Ing. Pavel Štěp, Ing. Václav Mezera, Ing. arch. Pavel Podlipný, Ondřej Zajíček, Tomáš Moravec, Adam Slánský,  Petr Baštář a Ing. Ivan Kožený. 

 

Rozhodčí Sokola Motol

            Z rozhodčích vzešlých z Motola to dotáhl nejdále Mgr. Zdeněk Zajíček junior, který se stal mezinárodním rozhodčím, Ing. Radko Sáblík pískal několik sezón druhou ligu mužů, dalšími rozhodčími byli a jsou Ondřej Zajíček, František Kolář, David Váňa, Aleš Novotný, Tomáš Kýn, Václav Mezera, Pavel Podlipný, Adam Slánský.

 

Mezinárodní turnaje a další turnaje

            Již v době komunistického režimu se Motol zúčastnil některých mezinárodních turnajů, Düseldorf – 1987, Schweinfurt – 1988. Po skončení komunistické diktatury a možnosti cestování, byl Motol zván na mnohé turnaje, ze kterých přivezl různé poháry za čelní umístění. Aiguebelle, Grenobl, Cavailone, Moisac, Latu rdi Pan, Voirone. V roce 1993 společný tým Sokola Motol a Slovanu Bohnice vyhrál mezinárodní turnaj v Luganu. V roce 1995 družstvo starších dorostenců pod vedením Ing. Radko Sáblíka skončilo na mezinárodním turnaji v Auguebelle v konkurenci 36 účastníků na 3. místě. Společné družstvo Motola a Sparty pod vedením Ing. Radko Sáblíka a Antonína Fejka v roce 1995 startovalo na premiérovém ročníku Mc Donald Cupu ve Vídni.  

            Co se týká družstva mužů, zúčastnilo se několika turnajů v zahraničí ať již ve Francii ve Voironu, Německu či Holandsku a přivezlo několik pohárů za druhá a třetí místa. V domácím prostředí se stalo vítězem mnoha turnajů, ať již Motolského zářijového turnaje za účasti předních družstev druhé ligy, turnaje o Pohár primátora města Litoměřic, několikrát vyhrálo turnaj Primátora v České Lípě, jezdilo na turnaje do Plzně či Rokycan.

Obsah
Copyright 2009 - ing. Radko Sáblík