D- Děkuji Zveřejněno: 26.02.2010 18:57:32

Děkuji

            Slovo „děkuji“ je kouzelné a přesto dle mého málo používané. Stejně jako druhé podobné slůvko „prosím“. Přitom kolik nám dá úsilí tato slova vyslovit? Jakou dobu nám jejich vyslovení zabere?

            Jako vždy má i toto dvě stránky. Na jedné jedince, kteří nedokáží slušně o nic požádat (prosím) a za nic vyjádřit své poděkování. Na druhé jedince, kteří očekávají děkování za činnost, která by měla být samozřejmostí. Jsou i pracovníci, kterým když třikrát za den nepoděkujete za odvedenou práci (nebo je jiným způsobem nepochválíte), cítí se dotčeni, že si jejich práce vyplývající z jejich pracovní smlouvy a pracovní náplně nevážíte.

            V prvém případě jde o lidi, kteří mají velké mezery ve společenském chování. Ve druhém o lidi omezené, kteří se dožadují poděkování za to, že k vám třeba vůbec zvedli milostivě zrak. Obojí je znakem arogance a omezenosti.

            Existuje jedno zajímavé rčení. Od dob, co existují peníze, se neděkuje. Pochopitelně poděkování lze vyjádřit různými způsoby. Třeba i tím, že někomu dám vyšší prémie, abych tím ocenil jeho přínos. Mohu ho i jinak povzbudit.

            Slovo prosím považuji za symbol slušnosti. Slušně požádat o cokoli by mělo být pro každého samozřejmostí. Ano, někdy máme právo rozkazovat, vyžadovat. Ale ani v takových případech to kouzelné slůvko prosím nemusí být k zahození.

            Slovo děkuji považuji za významné z důvodů motivace. Někteří ho uslyší raději než nějakou částku na svém účtu, neboť tím je oceňována jejich snaha. Mohou tím být motivováni. Někdy se prostě vše penězi vyjádřit nedá, někdy prostě peníze chybí, třeba jako ve školství.

            Někdo říká, že se má se vším šetřit, nebo prostě to či ono zevšední. Asi je to pravda, ale já doporučuji s tímto slůvkem zase tolik nešetřit. Neboť vyjadřuje ocenění druhého, jeho odvedené práce, jeho snahy, ochoty. Toto slůvko může potěšit, pohladit. Proto se nebojme poděkovat.  

Copyright 2009 - ing. Radko Sáblík