Ing. Radko Sáblík

Osobní stánky ředitele školy

Meeting se zástupci firem a investorů

Několik desítek zástupců firem a investorů se tísní v prostorách agentury Busyman, která zprostředkovává kontakt mezi mladými začínajícími podnikateli a těmi, co naopak hledají projekty, do kterých by investovali své peníze. V předvánočním čase se koná meeting a večírek v Haštalské ulici na Novém Městě.

Po představení již tří rozjetých projektů se všichni přesouvají o dvě patra výš, kde se již připravuje vánoční setkání. Zde přichází čas zástupců Smíchovské střední průmyslové školy, zakladatelů Studia 301 a Studia 301 s.r.o., absolventa a učitele Igora Žmajla, loňského absolventa Michala Jareše a studenta třetího ročníku Kryštofa Tomana. Jako jediní po celou dobu večírku, který začíná kolem sedmé hodiny a končí před půlnocí, představují svůj projekt, konkrétně ukázky z jimi vytvořených aplikací ve virtuální realitě. A je o ně opravdu zájem, čeká se ve frontě a nešetří se pochvalnými slovy.

„Máme několik výrazných projektů, kterým se chceme v novém kalendářním roce věnovat,“ říká na úvod spolumajitel Busymana pan Filip Major, a pak představuje některé z nich.

„Dalším velmi zajímavým projektem je Studio 301,“ ujímá se slova jeho společník Jan Brody, „Vzniklo na půdě Smíchovské střední průmyslové školy, kterou vede zde přítomný ředitel pan Radko Sáblík,“ obrací zrak na manažera ve školství, stojícího nedaleko, „Na téhle škole vznikají velmi zajímavé projekty a studenti zde mají obrovské příležitosti pro svůj rozvoj. To je možné právě díky jejímu řediteli, který předběhl výrazně dobu a umožňuje svým studentům věci, které jsou na jiných středních školách nepředstavitelné,“ pokračuje ve chvalozpěvech, „Tak se objevilo i Studio 301. Jde o největší vývojářské studio na střední škole u nás, a nejspíš i v celé Evropě,“ podotýká, aby posléze informoval o několika chystaných projektech.

„Určitě musíme navázat spolupráci,“ fotografuje si ukázku rozšířené reality přes mobilní telefon na ten svůj Jan Bizík, zástupce Nadace Vodafone.

„Zájem byl, ale jestli z toho bude konkrétní projekt, to se teprve uvidí,“ krčí rameny Kryštof Toman, který ve svých právě dosažených osmnácti letech není poprvé mezi významnými byznysmeny, „Je to pro mě skvělá zkušenost, a také skvělá možnost získat velmi cenné kontakty,“ uvědomuje si.

„Je příjemné slyšet chválu na svou školu a svou práci,“

komentuje Radko Sáblík značný zájem o svou osobu i o organizaci, kterou řídí,

„Klíčové pro mě je, aby z toho měli užitek naši studenti a spolupracující absolventi, kteří stojí na prahu své kariéry. Stále si někteří lidé, co působí ve školském systému, jen těžko dokáží představit, že práce na projektech je také významný faktor vzdělávání. A po pravdě ho považuji za daleko významnější, než jen sbírání informací během vyučovacích hodin. Například i dnešní dobrá prezentace a nutnost komunikovat s významnými osobnostmi určitě přináší mladým lidem mnoho důležitých kompetencí, o skvělých kontaktech nemluvě,“

doplňuje svůj názor, který však v českém školství rozhodně není převažující. Přesný opak je pravdou.

# Tagy článku