Ing. Radko Sáblík

Osobní stánky ředitele školy

Aktivity na Smíchovské SPŠ a Gymnáziu aneb do čeho všeho je možné se zapojit - Leden 2025

Níže je uveden velmi stručný přehled aktivit na Smíchovské SPŠ a gymnáziu, do kterých se mohou zapojit studenti či absolventi, ale ke kterým se mohou přihlásit i studenti jiných škol. Zároveň je uvedena i konkrétní osoba, která danou aktivitu řídí či koordinuje. Kromě toho jsou se sociálními partnery domluveny různé projekty, které realizují již vytvořené a uzavřené skupiny studentů. Těch je mnoho a mnoho desítek.


Coworkingové centrum s Inkubátorem Start-upů

               Jde o zcela unikátní aktivitu při střední škole nejen v České republice. Součástí Coworkingového centra je Next Zone Event Space, Next Zone Maker Space a Inkubátor Start-upů. Vedoucím je absolvent Smíchovské SPŠ a gymnázia pan Petr Štěpánek, Maker Space vede další absolvent pan Josef Hnízdo a manažery Event Space jsou absolventi slečna Julie Šejnohová a pan Martin Kolesnikov.


Mediální dům Preslova

               Další unikátní aktivita, kdy má škola svůj vlastní Mediální dům Preslova (MDP), který poskytuje mediální služby pro svého zřizovatele Prahu, pro státní i regionální správu i pro soukromý sektor. K nejvýznamnějším akcím patří veletrh pražských středních škol Schola Pragensis, který MDP celý mediálně zajišťuje, včetně tvorby, správy a obsahu www stránek, reklamy a pokrytí veletrhu v Kongresovém centru. MDP zajistil i první velkou debatu prezidentských kandidátů v prosinci 2022 v Next Zone Event Space. MDP organizuje Letní školy i Mediální kempy. Ředitelem MDP je pan David Řehořka, manažerem pro kontakt se studenty a vedením školy pan Štěpán Šmakal.


PR oddělení, studentský časopis Presloviny

               Škola má své vlastní PR oddělení, které tvoří absolventi a studenti školy. Zajišťuje propagaci školy a realizuje Dny otevřených dveří. Součástí PR oddělení je vlastní školní časopis Presloviny, který za poslední roky posbíral mnoho ocenění v rámci soutěže Školní časopis roku v ČR. S PR oddělením spolupracují desítky studentů. Vedoucím PR oddělení je absolvent pan Antonín Tláskal, šéfredaktorem časopisu Presloviny je student třetího ročníku oboru Informační technologie pan Lukáš Valentík.


Projektové oddělení

               Škola má své vlastní projektové oddělení, které zajišťuje přípravu a případnou realizaci projektů z různých výzev, včetně programu Erasmus+. Vedoucím Projektového oddělení je absolventka Smíchovské SPŠ a gymnázia slečna Julie Šejnohová.


IT oddělení školy

               IT oddělení školy bylo dříve tvořeno absolventy školy, po jejich odchodu do soukromého sektoru pověřil v roce 2023 ředitel školy tímto úkolem skupinu studentů školy druhého a prvního ročníku. Ta od té doby funguje. Současným vedoucím IT oddělení je student čtvrtého ročníku oboru Informační technologie pan Dominik Vokůrka.


Studentská rada

               Smíchovská SPŠ a gymnázium má svoji Studentskou radu, kterou řídí předseda, kterého si volí studenti. Studentská rada komunikuje především s vedením školy a Spolkem rodičů a přátel školy, ale i se studentskými spolky v České republice. Současným předsedou je student čtvrtého ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Vojtěch Macura.


Spolek rodičů a přátel Smíchovské SPŠ a gymnázia

               Na škole působí Spolek rodičů a přátel školy, který spolupracuje se školou i Studentskou radou a z příspěvků svých členů podporuje projekty studentů.


Dívčí spolek

               Dívčí spolek sdružuje studentky Smíchovské SPŠ a gymnázia. gymnázia. V rámci aktivit Dívčího spolku jsou pořádány setkání, akce jako např. Halloween a “výlety” na zajímavé přednášky či workshopy. Kromě vzdělávání členek a členů je snaha podporovat i mladší ročníky pomocí workshopů pro ZŠ nebo letních škol.  Jeho vedoucí je absolventka školy slečna Julie Šejnohová.


Kulaté stoly

               Na škole jsou organizovány kulaté stoly k vizím školy i řešení konkrétních problémů, kterých se zúčastní kromě ředitele učitelé, absolventi a studenti. V druhém pololetí školního roku 2024/2025 se budou pořádat kulaté stoly k aktualizaci Školních vzdělávacích programů. O svolání kulatého stolu k řešení konkrétního problému však může požádat kterýkoli zaměstnanec či student. Kulaté stoly koordinuje a svolává ředitel školy pan Radko Sáblík.


Profesní síť

Na škole byla z podnětu ředitele vytvořena uzavřená Profesní síť, která má za cíl vyučovat práci s profesními portfolii, ale i umožnit studentům vytvářet studentské pracovní týmy, hledat vhodné kolegy pro své projekty či se pomocí ní k projektům připojovat. Profesní síť můžete také využít jako nástroj pro řízení vašeho projektu díky zabudovanému chatu. Spolutvůrcem a koordinátorem Profesní sítě je student čtvrtého ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Bruno Bartůněk.


Vrstevnické a absolventské učení

               Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu působí ve školním roce 2024/2025 celkem 82 pedagogů, z nichž 46 tvoří absolventi školy ve věku 19 až 27 let, k tomu učí i 2 současní studenti. Studenti a absolventi mohou jednak navrhovat na další školní rok 2025/2026 své Výběrové odborné předměty či Odborné semináře v rámci formálního vzdělávání, ale mohou nabízet i kratší odborné semináře v rámci neformálního vzdělávání. Toto koordinuje ředitel školy pan Radko Sáblík.


EduCentrum Preslova

               EduCentrum Preslova bylo zřízeno za účelem vzdělávání dospělé populace v oblasti digitálních technologií. Je vytvořené memorandum o spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Úřadem práce ČR a Ministerstvem školství. Vedoucím je student třetího ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Petr Mrázek.


Kreativní kampus

               Na škole působí Kreativní kampus, který organizuje různé eventy či koncerty. Jeho cílem je propojovat umění a technologie. Vedoucím je student druhého ročníku oboru Informační technologie pan Kryštof Lukeš.


Wellbeing centrum

               Ve spolupráci učitelů a studentů vzniklo na škole Wellbeing centrum, které připravuje mnohé aktivity pro své pedagogy i studenty. Jeho cílem je podporovat duševní zdraví učitelů a studentů. Jeho vedoucím je pan profesor Tomáš Gregor.


Projekt Studenti do škol

               Studenti školy pomáhají s výukou a implementací IT především v základních školách, školí učitele, studenty i žáky, včetně stáží v programu Erasmus+, připravují workshopy, vedou kroužky či projekty. Vedoucím je student třetího ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Jonáš Tenora.


Projekt Studentská formule

               Na začátku byli dva studenti prvního ročníku Gymnázia a jeden student prvního ročníku Informačních technologií. Nyní, po dvou letech, má tato studentská pracovní skupina devatenáct členů z pěti pražských středních škol. S podporou zřizovatele a Smíchovské SPŠ a gymnázia sestrojují elektrickou studentskou formuli do vrchu. Manažerem je student třetího ročníku Gymnázia pan Ondřej Konrád.


AI Lab

               Z prostředků zřizovatele byla vybudována Laboratoř umělé inteligence (AI), kde se sdružují studenti se zájmem o tuto problematiku. Trénují vlastní modely AI, realizují zakázky pro sociální partnery, školí učitele, studenty a žáky z jiných škol. V rámci AI Labu vzniká i stavba vlastního humanoida. Vedoucím AI Labu je student druhého ročníku Kybernetické bezpečnosti pan Oliver Cingl.


Projekt Stavba humanoida

               Skupina studentů Smíchovské SPŠ a gymnázia staví za podpory zřizovatele a školy vlastního humanoida, kterého bude řídit vlastní model AI. Manažerkou projektu je studentka třetího ročníku oboru Informační technologie slečna Anna Bučinská.


Projekt vlastní AI Aivanna

               Aivanna je online systém pro tvorbu, testování a vývoj modelů umělé inteligence. Nástroj mohou studenti využívat pro trénink a generování modelu bez nutných investic do výpočetního výkonu, mohou své modely testovat na webové aplikaci a sdílet si své modely s přáteli. Momentálně pracujeme na implementaci umělé inteligence se schopností rozeznávat a generovat obrázky. Autorem projektu je student druhého ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Štěpán Havelka.


Projekt spolupráce se Start-upem HitChat

Škola spolupracuje se Start-upem HitChat, který vytváří aplikaci s AI avatary různých slavných osobností. Můžete si například zavolat s Karlem IV., nebo s Karlosem Vémolou. HitChat vždy zadá nějaký úkol, pro který se vytvoří tým studentů, kteří danou věc naprogramují a následně si rozdělí finanční odměnu. Organizátoři spolupráce hledají programátory, kteří mají ideálně zkušenost s AI, ale není to nutností. Vedoucím projektu je student druhého ročníku Kybernetické bezpečnosti pan Oliver Cingl.


SSPŠ Elektroklub

SSPŠ Elektroklub je nově založený školní klub, který se věnuje převážně elektrotechnice, ale také různým informatickým odvětvím. V rámci klubu studenti pracují na různých projektech a dělí se na pracovní skupiny. Studenti se mohou v klubu například setkat s radarovou technikou, číslicovou technikou, tvorbou bezpilotních letadel nebo s různými prvky elektronického boje. Členové klubu se často umisťují ve finálních kolech různých soutěží, jako je například Elektrotechnická olympiáda či Robosoutěž. Klub je otevřený pro uchazeče o studium i pro kolegy z jiných středních škol. Stačí organizátory klubu kontaktovat, a můžete ihned začít pracovat na projektech.


Letní školy

               Různé skupiny absolventů a především studentů realizují každé letní prázdniny různě zaměřené Letní školy. V červenci a srpnu 2024 jich bylo devět, na červenec a srpen 2025 je jich již nyní naplánováno deset. Koordinátorem je student třetího ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Jonáš Tenora.


Odborné jednodenní kempy

               Vícero skupin studentů a absolventů připravuje mnoho jednodenních odborných kempů především pro uchazeče o studium. Koordinátorem těchto aktivit je student třetího ročníku oboru Kybernetická bezpečnost pan Jonáš Tenora. 


Czech IT Academy

               Dva absolventi Smíchovské SPŠ a gymnázia založili roku 2023 Czech IT Academy, která si dává za cíl propojovat firmy a studenty skrze projekty. Za necelé dva roky své činnosti realizovala již několik úspěšných projektů, například pro Auto Škoda Mladá Boleslav či mobilní aplikaci pro Pražskou zoologickou zahradu. Manažerem a spolumajitelem Czech IT Academy je absolvent pan Michael Kalista.


Vesmírná akademie

               Ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a organizací ESERO byla založena platforma Vesmírná akademie, která má za úkol sdružovat studenty středních škol z celé České republiky se zájmem o vesmírnou problematiku. Cílem je poskytovat osvětu v této oblasti, pořádat letní školy, kempy a hackathony. Vesmírná akademie také představuje studentům různé soutěže se zaměřením na vesmír a STEM, do kterých se mohou zapojit. V případě zájmu se organizýují workshopy zaměřené na konkrétní soutěže, kde studenti mohou získat podporu a cenné rady od zkušenějších kolegů. Zakladatelem a manažerem Vesmírné akademie je student druhého ročníku oboru Informační technologie pan Petr Šic.


CISCO Academy

               Smíchovská SPŠ a gymnázium je dlouhodobým partnerem Cisco Academy, v rámci níž si mohou studenti pořizovat za velmi výhodných podmínek odborné certifikáty. Certifikovanými lektory Akademie jsou absolvent pan profesor Jan Lacina a vedoucí IT oddělení pan Dominik Vokůrka (4.C).


Microsoft Academy

               Smíchovská SPŠ a gymnázium je dlouhodobým partnerem firmy Microsoft, naše Akademie dokonce byla v propagačních materiálech firmy uváděna jako příklad dobré praxe. V rámci této spolupráce probíhá i školení osob v oblasti Office balíčku. Vedoucím Microsoft Academy je absolvent zástupce ředitele pan Aramis Tochjan.


Debatní klub

               Na škole funguje Debatní klub, kde se každý týden scházejí studenti nejen ze Smíchovské SPŠ a gymnázia. Učí se diskutovat, ale zúčastní se i republikových debatních soutěží v českém i anglickém jazyce. Vedoucím a lektorem je studentka University Karlovy a učitelka paní profesorka Kateřina Adámková.


Klub mladého diváka

               Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu působí již dvacet let Klub mladého diváka. Studenti sdružení v klubu mají možnost navštívit během školního roku v různých divadlech pět představení z velkého množství nabídek, každý měsíc jich je pět až šest. Ve školním roce 2024/2025 má klub 105 členů. Vede ho paní profesorka Ivona Liptáková.


Art Studio

               Na škole působí Art Studio, které sdružuje především studenty se zájmem o kreslení. Schází se jednou týdně a jeho vedoucím je studentka druhého ročníku oboru Gymnázium Kristina Anna Kopecká.


Projekt Osvětim

               Již v roce 2016 na Smíchovské SPŠ a gymnáziu byla vytvořena virtuální prohlídka koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau. Cílem bylo a je pomoci osvětě v oblasti holocaustu. Projekt se stále vyvíjí, v březnu 2024 byl po dva dny prezentován poslancům a ministrům v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Plánuje se v něm pokračovat a vytvořit vhodný výukový materiál. Vedoucím projektu je ředitel školy Radko Sáblík.


Start-up Haxagon

               V rámci realizace nového oboru Kybernetická bezpečnost pro ČR v pilotním režimu MŠMT, vytvořili v době zavření škol kvůli pandemii Covid-19 zakladatelé tohoto oboru a absolventi školy páni profesoři David Sýkora a Nathan Němec program pro spouštění scénářů kybernetických útoků přes cloud. Nakonec se projekt přeměnil ve vznik Start-upu a slouží i k výuce různých oblastí Informačních technologií. Ve školním roce 2023/2024 ho využívalo 20 středních škol, ve školním roce 2024/2025 ho již používá 56 škol z celé ČR. Na přípravě scénářů se podílí i studenti školy.


Projekt „Střet vyvolávačů“ ve hře League of Legends

               Již se uskutečnily dva ročníky turnaje v počítačové hře League of Legends s názvem „Střet vyvolávačů“, zakončené velkolepým finále v Next Zone Event Space, kde se utkávají poslední dva týmy. V prosinci 2024 tak došlo k vyvrcholení druhého ročníku, kterého se zúčastnilo 970 hráčů a 224 týmů z celé České republiky. Nyní se připravuje třetí ročník. Hlavními organizátoři jsou absolventi a učitelé páni profesoři Michal Hejduk a Adrian Simonides.


Asociace podnikavé Česko

               Asociace podnikavé Česko, která sídlí na adrese Smíchovské SPŠ a gymnázia, si klade za cíl podporovat podnikavost studentů středních škol v České republice. Mezi zakladateli najdete Smíchovskou SPŠ a gymnázium, ale i organizace jako například Soutěž a podnikej, Můžeš podnikat, DoFE, JA Czech. Na škole je koordinátorem absolvent a učitel pan profesor Jakub Lhota.


Unie škol inovativních

               Unie škol inovativních (UŠI) se sídlem na Smíchovské SPŠ a gymnáziu sdružuje střední školy z celé České republiky, jejich vedení má zájem o inovace ve vzdělání, na zapojování studentů do chodu školy a na vzájemné spolupráci. V rámci aktivit UŠI se konají různé kempy, výměnné pobyty, aktivizační výjezdy. Předsedou UŠI je ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia pan Radko Sáblík. Manažerem UŠI je student druhého ročníku oboru Informační technologie pan Petr Vosáhlo.




UNIE ŠKOL INOVATIVNÍCH (dále UŠI)

               vypracoval Ing. Radko Sáblík, ředitel Smíchovské SPŠ a gymnázia



Motto: Studenti jsou pro nás partneři ve vzdělávání. Našim cílem je síťování škol, sdílení příkladů dobré praxe a vzájemné inspirování se. Chceme společně přinášet inovace do výuky.


Naše zásadní heslo: INSPIRUJ A NECH SE INSPIROVAT



Nejdůležitější cíle UŠI:

  • prosazování inovativních změn do legislativy školství ČR, které povedou ke zlepšení vzdělávání na všech typech škol
  • vytvoření sdružení škol, jejichž lídři mají inovativní myšlení a chtějí se zasadit o proměnu vzdělávacího systému v ČR
  • vytvoření skupiny škol, které se nedělí podle typu vzdělávání; je také podružné, zda jde o školu státní, církevní či soukromou, ale jde o školy, které mají vizi vzdělávání, jenž souzní s níže představenými zásadami
  • vytvoření skupiny škol, které mají zájem spolupracovat na společných projektech, aktivizaci a podnikavosti svých studentů, na společných akcích, vzájemných výměnách ředitelů, učitelů a studentů, inovacích ve výuce


Základní zásady, které se sdružené školy zavazují dodržovat a naplňovat:

  • student není objektem vzdělávání, ale partnerem ve vzdělávání
  • probíhá cílená a vedením školy podporovaná aktivizace studentů, je cíleně podporována jejich angažovanost a podnikavost (to neznamená, že musí podnikat)
  • studenti jsou zapojováni do chodu školy, zváni ke kulatým stolům při řešení vizí školy, při řešení konkrétních problémů apod.
  • studenti mají vliv na změny obsahu a forem vzdělávání, přinášejí nová témata do vzdělávání
  • škola podporuje propojení formálního, neformálního a informálního vzdělávání, vrstevnického učení, vytváření portfolií studentů
  • škola je připravena setkávat se na platformách, kdy budou v jeden čas a na jednom místě ředitelé, učitelé a studenti, společně pak budou diskutovat o různých aktivitách, navrhovat projekty apod. 
  • škola je připravena podporovat a organizovat společné kempy, na kterých se budou potkávat ředitelé, učitelé a studenti z různých škol
  • škola nehodlají jít cestou zákazů moderních technologií (tablety, notebooky, mobily, VR, AR, AI), ale mají zájem těchto moderních nástrojů vhodně využívat pro zlepšení výuky, pro její větší názornost
  • škola je připravena sdílet s ostatními zapojenými školami své příklady dobré praxe, výukové metody, materiály, případně spolupracovat na jejich vytváření pro společné využívání 
  • škola je připravena podporovat a realizovat vzájemné výměny ředitelů, učitelů a studentů
  • škola je připravena společně hledat zdroje na realizaci společných aktivit
  • škola cíleně podporuje studenty v samostatnosti, nabízí, podporuje a zaštiťuje projekty, které studenti vymýšlejí, vedou a organizují


Kdo patří mezi zakládající školy UŠI:

  • Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium
  • Gymnázium Jana Keplera
  • Gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice
  • Krkonošské gymnázium Vrchlabí a střední odborná škola Hostinné
  • Gymnázium Hranice
  • Mendelovo gymnázium Opava
  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň
  • Střední průmyslová škola a obchodní akademie Bruntál
  • Střední průmyslová škola Emila Kolbena Rakovník
  • Střední průmyslová škola Jičín
  • Střední škola spojů a informatiky Tábor
  • Střední průmyslová škola grafická Brno
  • Střední umělecká průmyslová škola Jihlava – Helenín


Historie založení UŠI:

               Po domluvě ředitelů Smíchovské SPŠ a gymnázia, SPŠ a OA Bruntál a SUPŠ Jihlava – Helenín došlo k založení spolku Unie škol inovativních v srpnu 2023. Následovaly společné akce škol a zjišťování, zda má spolek opravdovou perspektivu. Bylo zorganizováno několik společných kempů i dvoustranných spoluprací. V listopadu 2024 se znovu sjeli zástupci všech škol ve formátu 1 ředitel, 1 učitel a 3 studenti na týdenní kemp v Litomyšli, kde byly školy přijaty do spolku, založen účet spolku a upraveny stanovy spolku. Byly již domluveny a zarezervovány další dva takovéto společné kempy v listopadu 2025 a listopadu 2026 opět v Litomyšli.

               Vznikl Studentský manažerský tým UŠI, který tvoří zástupci studentů všech zapojených škol, kteří sami přicházejí se svými aktivitami a sjíždějí se dvakrát do roka na Kempu studentských manažerů UŠI. Dále se konají Mediální kempy UŠI a připravuje se studentský festival s názvem UŠI Fest. Studenti projevili zájem vytvořit dokument o svých představách, jak by se mělo české školství změnit, co je nejvíce trápí ve vzdělávání a jaké navrhují změny. Tuto svou vizi hodlají představit na tiskové konferenci v únoru 2025.

               Studenti se také na základě žádosti vícero ředitelů rozhodli pro tzv. Aktivizační výjezdy, kdy skupina studentů ze škol UŠI přijede na konkrétní školu UŠI, aby tam s větší místní skupinou studentů řešila jejich aktivizaci, mediální gramotnost a podporu podnikavosti, ale i jejich plány, jak inovovat výuku v jejich škole ve spolupráci s vedením školy a učiteli.

# Tagy článku