Studenti zpracovali i typické scény z koncentračního tábora
Právo, sobota 18. listopadu 2017, redaktorka Lucie Fialová
Studenti třetího a čtvrtého ročníku Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) intenzivně pracují na virtuálním modelu koncentračního tábora Osvětim. Se speciálními brýlemi lze zatím vstoupit do bloku 2.
Před budovou stojí vyhublý člověk ve vězeňském mundúru se zoufalým výrazem. Stvořen byl podle skutečné předlohy. Místnosti v prvním patře zabírají strohé palandy se třemi lůžky, v některých pokojích leží na zemi jenom tenké matrace. U stolu s hrnkem sedí další nešťastník. Umývárnou prochází několik řad umyvadel ve tvaru jakýchsi koryt. Virtuální prohlídka továrny na smrt, v níž bylo během 2. světové války zavražděno více než milion lidí, většinou Židů, bude přístupná v Terezíně od jara příštího roku.
„Projekt vznikl před čtyřmi roky, kdy jsem zjistil, že na internetu téměř chybí technické výkresy Osvětimi. Začali jsme vytvářet výkresovou dokumentaci, pak studenti sami řekli, že by nebylo od věci zpracovat počítačový 3D model. Vyrazili jsme tam, navštívili i místnosti, které nejsou běžně přístupné, fotografovali jsme, změřili budovy lasery a pustili se do práce,“ vyprávěl Právu ředitel školy Radko Sáblík.
„Pršelo, byla mlha,“ vzpomíná jeden ze studentů na výlet, z něhož ho mrazí ještě teď. Mladík nepracuje na virtuální realitě, ale na dalším úkolu vytvořit hmotný model. Kvůli němu chce jeho spolužák dokonce vytvořit speciální 3D tiskárnu.
„Model obsahuje 14 velkých a 300 malých budov. Jedna skupina dělá terén, druhá domy, třetí je bude barvit. Lidé tam nebudou, protože by museli být menší než špendlíková hlavička,“ vysvětluje chlapec.
Dílo má rozměry 3 x 3 metry. „Budeme ho muset udělat asi ve sklepě, rozdělit na sektory, aby se dalo přenést,“ přemítá Sáblík. Model bude odhalen v Terezíně k výročí největší hromadné vraždy Čechů v dějinách, k níž došlo v březnu 1944.
Studenti zpracovali i typické scény z koncentračního tábora. Dvacet obrazů v listopadu vystavuje komunitní centrum Prádelna na Smíchově. Budoucí programátoři si dali velmi záležet na detailech – vzhledu vagónů, které přivážely vězně, oblečení postav, automobilu dozorců. Vytvořili výjevy z nástupu vězňů, selekce i kruté scény z krematoria. Co se virtuální reality týče, Sáblík zvažuje dvě verze, pro mládež, neboť některé výjevy jsou obzvlášť kruté, a pro dospělé.
Podle něj význam studentského projektu nespočívá jen v poznání minulosti, ale také jako varování před tím, co by se mohlo stát, pokud se nedokážeme poučit z historie. „Když jsem se zaobíral historií holocaustu, nejhorším zjištěním pro mě bylo, že ty hrůzy ve své podstatě páchali obyčejní lidé, kteří byli zmanipulovaní ideologií a atmosférou doby. A to se může kdykoli zopakovat,“ varuje.
„Kromě toho nejpodstatnějšího přínosu je projekt dalším potvrzením, že Smíchovská střední průmyslová škola představuje naprostou špičku ve svém oboru,“ doplnil radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO).